Ze světa Dornu

 

stránky světa a deskové hry Dorn

 

Povídka Zrození paladina, jež je součástí sbírky Hry s příběhem: Ocel a krev, tematicky čerpá ze světa, ve kterém se odehrává původní česká fantasy desková hra Dorn – Výprava za Bránu Osudu a jejího rozšíření Dorn – Kostějův věčný návrat. Hra Dorn staví na pevných taktických pravidlech, která jsou výjimečná zejména minimalizací prvku náhody. Proti sobě stojí strana dobra (reprezentovaná vybranou skupinou hrdinů) a strana zla (představovaná temným pánem Dornu). Hraje se na hracím plánu, jenž zahrnuje několik oblastí, které jsou specifické jak grafickým zpracováním, tak speciálními pravidly. Typické je zejména taktické pojetí soubojů, využívání magie a artefaktů, postupné zvyšování úrovní jednotlivých postav či různorodost temných služebníků a jejich schopností. Hrací plán je zpracován nelineárně, což představuje ohromnou variabilitu herních situací a možných strategií, jak hrou projít. Cíl hry závisí na konkrétní zvolené variantě a počtu hráčů, čímž je posílena její znovuhratelnost a strategické možnosti každého hráče.

Vzhledem k tomu, že svět Dornu byl objeven poměrně nedávno, i jeho mytologie a historie je zatím zahalena závojem tajemství a nebyla doposud zevrubně prozkoumána. Jak naznačuje i příběh paladina Kaerdraka, jedná se o krutý svět plný odvážných bojovníků, temných nepřátel i nevyzpytatelných magických sil. Staří bohové zde ještě stále mají svou moc a dobrodružné příběhy vypravěče i čtenáře přímo lákají, aby se do nich bezmezně ponořil.

Jedním z významných politických uskupení je království Eudorian, které ohrožuje expanzivní militantní říše Východňanů ovládaná fanatickým Železným císařem. Eudorianská říše trvala tisíce let a ve svitu její civilizace žili lidé, elfové i trpaslíci v míru a spokojenosti. Zářící města se vypínala svými filigránovými věžemi k hvězdnaté obloze a z lesů se ozýval zpěv elfích bardů. Země však zažila i své doby temna, kdy ji šílení panovníci dohnali až na samou hranu existence. A právě v tom čase vznikly Dorny, tajemná podzemní sídla, jejichž spletitost byla matoucí a rozlehlost nezměrná.

S novým věkem se na Dorny a jejich stavitele téměř zapomnělo. Prastará tajemství však nikdy zcela neusnula a čas od času se některé z nich dostane na povrch. Taková výzva pak láká všeliké hrdiny z širého světa jako můry světlo lucerny. Zároveň je to také příležitost vyprávět další z poutavých příběhů z tohoto světa.