Asterion

 

domovské stránky světa

stránky asterionské knižní edice

 

Asterion je zvláštní svět. Je to svět splněných snů i svět nočních můr. Jeho tvorba probíhá v myslích autorů a na stránkách příruček, časopisů, knih i poznámkových sešitů už přes třináct let. A krom toho, že se projevila tisíci popsanými stranami, přinesla také to nejdůležitější – zábavu a zážitky. Mnoha hráčům RPG a stovkám čtenářů pomohl Asterion zjitřit jejich fantasii a zažít dobrodružství, jaká náš skutečný svět neumožňuje. Díky Asterionu se může kdokoliv přenést do fantaskního prostředí, které nabízí poněkud jiné zápletky a možnosti, než náš reálný život. Kdokoliv se může stát moudrou čarodějkou, odvážným rytířem či podlým zloduchem. Každý může sehrát roli, po jaké vždy toužil, ale také prožít příběhy, které mají daleko k idylce.

Ačkoliv jde o svět menší než Země a mnohem méně zalidněný, nabízí Asterion tolik možností, že každý, kdo má rád fantasy si vybere to své. Asterionské příběhy se mohou odehrávat ve všech klimatických pásech, ve velkoměstech, divočině i starobylých rozvalinách, na zemi i pod ní, na mořské hladině i ve vodních hlubinách a také ve Stínovém světě – tedy v jiné úrovni existence, kde platí zcela odlišné přírodní zákony. Asterion nabízí i různá kulturní prostředí – od variant pozemského pozdního středověku a rané renesance, či velkých civilizací dálného východu, přes barbarské kultury inspirované dávnými Slovany, Indiány, Mongoly a africkými kmeny, až po zcela jedinečné a originální pojetí některých ras (např. elfů, orků nebo korullů), u nichž byste jen těžko hledali analogie v pozemské historii nebo v jiných fantasy. Zároveň jde o svět tak široký, že není problém zasadit do něj příběh v podstatě v jakémkoliv subžánru, jaký dnešní fantasy zná.

Asterion vychází od roku 1999. Tehdy se partě kluků z jižní Moravy splnil sen – svět, který si původně vytvořili pro své vlastní hry, vyšel tiskem a otevřel se tak mnoha dalším nadšencům her na hrdiny. Od těch dob prošlo autorským kolektivem Asterionu zhruba čtyřicet tvůrců ze všech koutů České republiky. Někteří přispěli více, někteří méně, každý z nich však zanechal svou stopu. Asterion tak již obsáhl dvanáct herních příruček popisujících nejrůznější prostředí a témata. Na dalších příručkách se usilovně pracuje a chystají se také nové romány, které doplní osmici dosud vyšlých knih.

I do budoucna se při tvorbě Asterionu budeme snažit myslet především na Vás, naše hráče a čtenáře, a na zábavu a sny, jež Asterion plní nám všem. Více o tom, co se do budoucna chystá, se dozvíte na webech asterionrpg.cz a asterion-knihy.webnode.cz.

Ve sbírce Hry s příběhem: Zločin a trest Asterion reprezentuje Tajemství Dubu Zbyňka K. Holuba a Petra Jánského – detektivní příběh, který vznikl přímo ze hry. Následuje Derteonský roh Haniny Veselé, odrážející samé dno tarské společnosti, dále Kukaččí gambit Radovana Kolbaby, jenž nás zavede mezi zlodějíčky, žijící v matce všech tarských měst – v Albireu. Čtvrtým do party asterionských příběhů je Vločka ve stínech od Jana Č. Galety, v němž prožije zajímavé dilema mladá asasínka z Erinu. V Domě na vršku, pátém příběhu od Davida Rozsívala, se ukáže úsloví – jedno, zda zlosyn či hrdina, stejnak všichni jsou jen jedna rodina. Asterionské příběhy uzavírá Khan od Ondřeje Netíka – opět se vrátíme do opulentního Erinu, abychom se dostali na stopu temného tajemství z minulosti.

Ve sbírce Hry s příběhem: Ocel a krev Asterion reprezentuje Plavenský div Haniny Veselé – námořní příběh, jehož hlavní hrdinkou je psionička Magna, známá již z povídky Derteonský roh z minulých Her s příběhem. Následuje Takže taková je válka Jana Galety, ve které si svým malým peklem projdou vojáci průzkumného oddílu almendorské armády, dále je tu První muž Jakuba Štádlera, krátká atmosférická povídka popisující souboj dvou mužů na život a na smrt. Čtvrtým do party je Běs Radovana Kolbaby, jenž nás zavede mezi divoké horaly ze Štítových hor, u nichž kult bojovníka zaujímá přední místo. Asterionské příběhy uzavírá povídka Dračí poklad od Zbyňka K. Holuba, v níž prožijeme spolu se čtveřicí svérázných hrobníků z Albirea jedno z jejich dalších dobrodružství. Kdo četl knihy ze série (Smrťáček aneb Cesta za smrtí a zase zpátky a Hrobnické historky), ten ví, že s hrobníky nikdy není nouze o šarvátky a pořádnou porci humoru.