Světy

 

Hry na hrdiny, známé také pod anglickou zkratkou RPG (role playing games), jsou zcela mimořádný druh zábavy. V době, kdy máme stále propracovanější počítačové hry s tou nejlepší grafikou a filmy se stávají velkolepou 3D podívanou plnou nákladných triků, se stále ještě scházejí lidé u jednoho stolu, aby společně prožívali příběh. Nepotřebují k tomu nic víc než papír, tužku a několik kostek. Místem, kde se děj odehrává, je prostor jejich společných představ, svět fantazie, a k navození zážitku, který se s tím filmovým může směle srovnávat, používají jeden z nejstarších prostředků vůbec – hovoří spolu. Vyprávějí o osudech svých postav a příběh tak tvoří společnými silami.

Kouzlo her na hrdiny spočívá v tom, že cizí fantazie obvykle člověku nemůže nabídnout tak silné obrazy jako jeho vlastní. Jen ve svých představách se můžeme stát přesně takovými hrdiny, jaké bychom rádi obdivovali nebo nenáviděli, můžeme se procházet místy, která vyrůstají z našich snů, můžeme potkávat stvoření, jež nás dovedou vyděsit nebo okouzlit mnohem víc než ta, která stvořil někdo jiný. Vyprávění ponechává pro fantazii posluchače nebo hráče zcela otevřený prostor. Je pouze na nás, abychom si představili detaily věcí tak, jak je toužíme vidět. Tím mají hry na hrdiny blízko k románům nebo povídkám. Jejich hráči mohou navíc do děje výrazně zasahovat – nejsou pouhými čtenáři.

Právě díky propojení světa her a světa knih vznikla nová knižní řada nakladatelství Mytago - Hry s příběhem. V první antologii s podtitulem Zločin a trest  najdete třináct příběhů, které se odehrávají v nejznámějších českých světech pro hry na hrdiny. Poznáte tak na vlastní kůži, že Taria, Asterion, Příběhy Impéria, planeta Sen nebo Sanatorium podvržených se mohou směle srovnávat se světy, které znáte ze zahraničních románových ság. A že příběhy z nich vzešlé jsou neobyčejně pestré. Mezi autory povídek narazíte jak na jména známých českých spisovatelů fantasy, jako jsou Lucie a Petra Lukačovičovy, Hanina Veselá, Jan Č. Galeta, Zbyněk Kučera Holub, Ondřej Netík, tak na jména, jež jsou na literární scéně nová.

Společným motivem prvního sborníku je téma zločinu a trestu. Všichni ti zlodějíčci a vykradači hrobek, nájemní zabijáci a sérioví vrazi, hříšníci i zaprodanci temných sil, které budete v jednotlivých příbězích potkávat, musí počítat s tím, že je dříve či později doženou jejich temné skutky a potká je osud, jaký zaslouží. Anebo snad někteří z nich uniknou?

Ve druhé sbírce s podtitulem Ocel a krev naleznete šestnáct příběhů. K již známým světům ze Zločinu a trestu přibyli další (např. herní on-line projekt Immortal Fighters, IMAGINÁRIUM Ondřeje Netíka, nezávislý svět jménem Hájemství Sedmi či povídka z prostředí deskové hry Dorn).

Jak napovídá název Ocel a krev, má tato sbírka jeden společný motiv, který se táhne skrze všechny povídky jako spojující nit. Tímto motivem je boj, válka a postava bojovníka v jakékoliv myslitelné podobě. Rytíři, pěšáci, námořníci, duelanti, šermíři, divocí barbaři, hrdinové, nestvůry, ale i pistolníci zavedou čtenáře nejen na bitevní pole, ale také do starých hradů, divočiny nebo špinavých uliček měst.

Povídky do série Her s příběhem vybíráme tak, aby představily nejpopulárnější světy a projekty z oblasti her na hrdiny, tedy to nejlepší z české RPG scény. Jako hosta jsme již dvakrát zařadili také jeden zahraniční svět, prostředí hry Unknown Armies. Na stránkách našich knih se podíváte nejen do krajů fantasy plných magie a příšer, ale i do alternativní historie, do drsného sci-fi světa či do snového prostředí s atmosférou Alenky v říši divů.

To nejlepší na Hrách s příběhem je, že nekončí s poslední přečtenou stránkou. Pokud vás kterýkoli z představených světů zaujme natolik, že se do něj zatoužíte vrátit, jeho dveře máte otevřeny dokořán. Jsou to přece prostředí pro hry na hrdiny. Stačí tedy jen vejít a prožít zde svůj vlastní příběh.

Po titulech Hry s příběhem: Zločin a trest a Hry s příběhem: Ocel a krev připravujeme na rok 2013 další sborník, tentokrát s podtitulem Volání divočiny.